İş Hukuku

İş Hukuku Avukatı

İş hukuku avukatı olarak, işçi işveren uyuşmazlıkları kapsamında gerek önleyici hukuk gerekse onarıcı hukuk hizmetleri yürütmekteyiz.

İş hukuku kapsamında dava takibi, danışmanlık ve arabuluculuk hizmetlerinin yürütülmesi, ofisimiz kurucu ortakları tarafından sağlanmakta olup; iş hukuku, Ankara ili merkez olmak üzere İstanbul, İzmir ve Bursa illeriyle birlikte Türkiye’nin her şehrinde etkin rol oynadığımız uyuşmazlık alanlarından bir tanesidir.

Ofisimiz, özel hukuk biriminde alanında uzman iş hukuku avukatı kadrosuyla çalışmaktadır.

İş Hukuku Avukatı Hizmetlerimiz

Amaç ve Kapsam

İş hukuku, işçi ve işveren arasındaki hukuki ilişki ile ilgilenen hukuk dalıdır. İş hukuku, amaç ve kapsamı itibariyle, işverenler ile bir iş sözleşmesine dayanarak çalıştırılan işçilerin çalışma şartları ve çalışma ortamına ilişkin hak ve sorumlulukları düzenler.

İş hukukunun 4857 Sayılı İş Kanunu başta olmak üzere, toplu iş sözleşmesi, toplu sözleşme, uluslararası anlaşmalar gibi birçok hukuki kaynağı bulunmaktadır.

Uygulamada, iş hukukundan doğan uyuşmazlıkların genellikle maaş (ücret) alacağı, fazla mesai alacağı, hafta tatili ve ulusal bayram genel tatili ücreti alacağı gibi işçilik alacaklarının ödenmemesi nedeniyle alacak davası, sigorta girişinin yapılmamış olması nedeniyle hizmet tespiti davası, işten haksız yere çıkarılma nedeniyle kıdem ve ihbar tazminatının ödenmesi talepli tazminat davaları, işe iade davası, iş kazası nedeniyle tazminat davası gibi davalar olduğu görülmektedir.

İş Hukuku

Uygulama Alanları

Kor Avukatlık ve Danışmanlık bünyesinde, kurumsal şirketlere iş hukuku konusunda danışmanlık ve avukatlık hizmeti verilmekte, şirket içi gerekli düzenlemelerin yapılması, şirket personel alım sözleşmelerinin hazırlanması, işten çıkarma prosedürüne dair tüm işlemlerin yapılması ile işçi ile işveren arasında hukuki uyuşmazlık yaşanmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Yine, şirket vekilliği hizmetimizin kapsamı dahilinde, şirket avukatı olarak dava takip ve icra takip hizmetleri yürütülmektedir.

İş hukukuna hâkim temel ilkeler arasında işçi lehine yorum ilkesinin bulunması ve feshin son çare olması kuralının varlığı nedeniyle, uygulamada uyuşmazlıkların sıklıkla işçiler lehine sonuçlandığı görülmekte ve bu yüzden özellikle işveren vekili olarak iş hukuku avukatının şirket adına sürecin en başından itibaren etkin müdahalelerde bulunması gerekmektedir. Şirket avukatının, şirket bakımından herhangi bir zarar meydana gelmesini önleme ve eğer zarar meydana gelmişse bunun etkisini en aza indirme yükümlülüğü bulunmaktadır.

İş hukuku kapsamındaki uyuşmazlıklarda, Şirket vekilliğinin yanı sıra; hizmet tespiti, işçi alacağı ve iş kazası nedeniyle tazminat davaları kapsamında işçi vekilliği görevini layıkıyla yürütmekteyiz. Ofisimizin ayrıca mobbing alanında uzmanlaşmış bir birimi bulunmakta ve mobbinge uğramış kişilere hukuki destek verilmektedir.

Avukat kadromuz, iş hukukunun tüm inceliklerine vakıf olup ele aldığı davaları titizlikle yürüterek başarıyla sonuçlandırmaktadır.

İletişim

MERKEZ OFİS
Armada İş Merkezi Kat: 12 No:18 Yenimahalle/Ankara
ÇALIŞMA SAATLERİ
Pzt-Cum: 9:00 – 18:30
Cts: 9:00-16:00

DANIŞMA HATTI

Kor Avukatlık ve Danışmanlık. Bu sitede bulunan bütün içerik, Türkiye Barolar Birliği’nin Meslek Kurallarına uygun şekilde tasarlanmış olup sadece bilgilendirme amaçlıdır.                             

Copyright © KorHukuk 2020