Kilometresi Düşürülmüş Araç İçin Dava Açmak

Eylül 5, 2020by Cemre Bingöl0

Giriş

Teknolojideki imkanların gelişmesiyle birlikte, araç almak veya mevcut araçlarını satmak isteyen kişiler bu işlemlerinde genelde belirli siteleri kullanmakta ve internet üzerinden verilen ilanlarda bulunan bilgilere dayanılarak tarafların bir araya gelip anlaşması halinde araç alım satım işlemleri yapılmaktadır.

İkinci el bir araç satın alırken; aracın satıcı tarafından belirtilen niteliklere uygun olup olmadığının muhakkak kontrol edilmesi, aracın tarafsız bir ekspertiz merkezine götürülerek testten geçirilmesi gerekmektedir. Hal böyle olmakla birlikte, birçok kişi, satıcıyla anlaşarak satıcının kendisine güven vermesi neticesinde aracı ekspertize sokma gereği duymadan satın almakta ve daha sonra bu işlem neticesinde birçok maddi zarara uğramaktadır.

Araçta satış işleminden önce var olan ancak alıcı tarafından satın alma işleminden daha sonra fark edilen sorunlar, Türk Borçlar Kanunu ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında “ayıp” hükümlerine göre değerlendirilmektedir.

Araç alım satımlarında en çok karşılaşılan hilelerden biri de araç kilometresinin düşürülmesidir. Piyasada, genellikle araç alım satım işini meslek haline getirmiş kişiler, mevcut ikinci el araçların kilometre sayacı üzerinde oynama yapmak suretiyle aracı değerinden daha yüksek meblağlara satmakta ve bu yolla haksız kazanç elde etmektedirler. Sadece galericiler değil, bu işle meslek olarak iştigal etmeyen başkaca kötü niyetli kişilerin de böyle bir yola başvurması mümkündür.

Özellikle, bu işi meslek halinde getiren kişilerin araç alım satımı yapması bir “tüketici işlemi” mahiyetinde olup yasalarımıza göre Tüketicilerin böyle işlemlerle karşılaştıklarında iki tür dava açma hakkı bulunmaktadır.

Kilometresi Düşürülmüş Araç İçin Dava Açmak

Araç kilometresinin düşürülmesi, yasaya aykırı bir davranış olup Türk Ceza Kanunu’na göre nitelikli dolandırıcılık suçu olarak kabul edilmektedir. Yerleşik mahkeme kararları ve Yargıtay içtihatları da bu yöndedir.

Kilometresi düşürülmüş bir araç satın alındığında, aracı size satan kişi, aracı sizden geri almayı yahut bedelden indirim yapmayı kabul etmeyebilir, hatta çoğu zaman bu kişiye bir daha hiç ulaşamayabilirsiniz.

Araç kilometre düşürme olayı ile karşılaştığınızda yapacağınız en etkili ve kesin çözüm yolu, yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmak olacaktır.

Savcılığa yapacağınız suç duyurusu neticesinde, aracı size satan kişi ceza soruşturması geçirecek ve Savcılık tarafından ifadeye çağırılacaktır. Bu da kişiler üzerinde korkutucu olmakta ve zararınıza sebebiyet veren kişiyi bu zararı gidermeye zorlamaktır.

Kilometresi Düşürülmüş Araç İçin Tazminat Davası

Kilometresi düşürülmüş araç için başvurulması gereken bir diğer yol ise, tazminat davası açmaktır. Tazminat davası açmadan önce satıcıya durumu bildirmenizi tavsiye etmekteyiz.

Tazminat davası kapsamında; uğradığınızın zararın satıcı tarafından tazminini sağlayabilir, dilerseniz aracı satıcıya geri vererek ödediğiniz bedeli faiziyle birlikte geri alabilir, araba için yapmış olduğunuz masraflar varsa bunları talep edebilir, ya da aldığınız aracın gerçek bedelini tespit ettirerek sizden haksız yere alınan artan miktarı satıcıdan geri alabilirsiniz.

Aynı zamanda kanuna göre aracın ayıpsız bir benzeri ile değişimini isteme hakkınız bulunmaktadır, somut olayın koşullarına göre bu hakkınızı da kullanmanız mümkündür.

Kilometresi Düşürülmüş Araç İçin Belirlenecek Tazminat Miktarı

Kilometresi düşürülmüş araç için tazminat davası açılırken; satıcıdan talep edeceğiniz tazminat miktarının belirlenmesi gerekmektedir.

Örneğin, siz A oto galerisinden 100.000 tl değerinde bir araç satın aldınız. Alırken gerekli tüm özeni göstermiş olmanıza rağmen de aracın kilometresi ile oynanmış olduğunu fark etmediniz, daha sonra bu durumu öğrendiniz. Aradan geçen süre içerisinde bu araca bazı masraflar yaptınız, örneğin bazı bakım ve onarımlar yaptırdınız, bundan dolayı 5.000 TL de toplam masrafınız var.

Bu masraflardan bağımsız olarak ayrıca aracın piyasa değeri arttı, eğer araçta şu an hiçbir sorun olmasaydı piyasa değeri 120.000 TL olacaktı. Aracı bu haliyle elinizden çıkartmak istediğinizde ise kilometresinin düşürülmüş olması nedeniyle hiçbir şekilde alıcı bulamıyorsunuz, 70.000 TL’ye satmak zorunda kaldınız. Böyle bir satıştan doğan zararınız, toplam 55.000 TL olacaktır.

Ofisimize bu tür dosyalar geldiğinde öncelikle net zararın hesaplanması tarafımızca yapılmakta ve buna göre izlenecek hukuki yol belirlenmektedir.

Satış Bedeli Gerçekte Daha Yüksekken Noterde Daha Düşük Gösterildi, Bundan Dolayı Kayba Uğrar Mıyım?

Yargıtay kararlarına göre, zarar hesaplaması yapılırken; tarafların kararlaştırdıkları satış bedeli gözetilmeksizin, satış tarihi itibariyle gerçek ayıpsız rayiç değeri ile, ayıplı haldeki rayiç değeri ayrı ayrı belirlenerek, bu iki değerin birbirine bölünmesi suretiyle elde edilecek oran, satış bedeline uygulanmaktadır.

Bu nedenle, tarafların kararlaştırmış olduğu değerden bağımsız olarak aracın o günkü rayiç satış bedeline bakılmakta ve uğranılan zararın miktarı buna göre belirlenmektedir. Dolayısıyla, kilometresi düşürülmüş bir araç almanıza rağmen bu araç noterden yapılan araç satış sözleşmesinde daha düşük bedelli satılmış olarak gösterilse dahi, gerçek zararınız hesaplanır, bundan dolayı kayba uğramazsınız.

Bu masraflardan bağımsız olarak ayrıca aracın piyasa değeri arttı, eğer araçta şu an hiçbir sorun olmasaydı piyasa değeri 120.000 TL olacaktı. Aracı bu haliyle elinizden çıkartmak istediğinizde ise kilometresinin düşürülmüş olması nedeniyle hiçbir şekilde alıcı bulamıyorsunuz, 70.000 TL’ye satmak zorunda kaldınız. Böyle bir satıştan doğan zararınız, toplam 55.000 TL olacaktır.

Ofisimize bu tür dosyalar geldiğinde öncelikle net zararın hesaplanması tarafımızca yapılmakta ve buna göre izlenecek hukuki yol belirlenmektedir.

Kilometresi Düşürülmüş Araç Aldım Ne Yapmalıyım?

Araç satım sözleşmesi kurulurken; yeterli araştırmayı yapmadan araç almanız durumunda, hatta bazen de gerekli tüm özeni göstermiş olmanıza rağmen araç kilometre düşürme işinin profesyonel şekilde yapılmış olması, muayene ve servis kayıtları incelenmesine rağmen bu durumun anlaşılmaması, ekspertizde de çıkmaması nedeniyle kilometresi düşürülmüş bir araç aldığınızda, öncelikle bu durumu öğrenir öğrenmez satıcıya bir ihbarda bulunmanız gerekmektedir.

Satıcıya karşı dava açma yoluna gitmeden önce yazılı ihbarda bulunmanız ve zararınızın derhal giderilmesini istemeniz gerekmektedir. Sözleşmeyi geçersiz kılıp arabaya ödediğiniz bedeli geri alma hakkınız yahut arabanın gerçek değerine göre bedel indirimi talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Araçların Kilometre Düşürme Cezası Nedir?

Kilometresi düşürülmüş araç için açılacak ceza davasında, bu işlemi yapan kişi, nitelikli dolandırıcılıktan yargılanacak ve 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacaktır.

Kilometresi Düşürülmüş Araçlar Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle, satış işleminden önce araç şase numarası ile 5664’ten aracın sorgulanması ve muayene bilgilerine bakılması gerekmektedir. PTT’den aracın muayene bilgilerine ulaşılarak muayenede girilen kilometre bilgisinden de araçta kilometre düşürme işleminin yapılıp yapılmadığını öğrenmek mümkündür.

Birçok araçta, kilometre düşürme işlemi yapanlar bu durumu bertaraf etmek için gerekli önlemleri almış durumdadır ve bazen kilometre düşürülmüş olsa dahi muayene bilgilerinden bu durumun tespitinin yapılması mümkün olmamaktadır.

Aracınızda kilometrenin düşürülmüş olduğundan şüphelenmeniz halinde büromuza başvurmanız halinde, tarafımızca, oto ekspertiz uzmanlarının danışmanlığına başvurulmakta ve bu durum uzmanlarca yapılacak inceleme neticesinde tespit edilip raporlanmaktadır.

Örneğin, model yılı düşük bir araç için jantlarda çok fazla çiziğin bulunması, aracın kısa sürede çok kilometre yaptığının kanıtı olabilecektir. Direksiyondaki aşınma, silecekler ve sinyallerde kilometreye göre olağandışı bir aşınma olması, kapı kollarındaki aşınmalar da aynı şekilde aracın ne kadar kullanıldığı hakkında fikir verecektir.

Kilometresi düşürülmüş araçlarda bu işlemin nasıl yapıldığını anlamak ayrı bir uzmanlık gerektirmektedir. Örnek bir videoya, bu linkten ulaşabilirsiniz.

Araç Kilometre Düşürme İşlemi Nasıl Yapılır?

Elektronik sayaçlı araçlar bilgisayara bağlanarak programlar ile veya içerisindeki çiplerin yazılımları değiştirilerek kilometresinin düşürülmesi mümkündür. Bazı araçlarda da gösterge ekranı değiştirilerek daha düşük kilometreli sayaçların takıldığı bilinmektedir.

Aracın Kilometresini Kimin Düşürdüğü Nasıl Tespit Edilir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki, araç kilometresi, aracı size satan kişi ya da oto galeri tarafından düşürülmemiş; daha önce düşürülmüş olsa dahi siz aracın alıcısı olarak aracı size satan kişiye karşı dava açabilirsiniz.

Galeriler tarafından alım satımı yapılan araçlarda; galeri sahibi “tacir” olarak değerlendirildiğinden basiretli bir tacir gibi davranma yükümlülüğü vardır ve kilometresinin kimin tarafından düşürülmüş olduğunu bilmediği, kilometrenin aracın önceki sahipleri tarafından düşürülmüş olduğu, bu durumdan hiçbir şekilde haberdar olmadığı gibi savunmalarla bu sorumluluktan kurtulamaz.

Kilometresi Düşürülmüş Araç İçin Dava Açmak İstiyorum, Görevli Mahkeme Neresidir?

Aracı eğer alım-satım işiyle sürekli uğraşan bir tacirden ya da oto galeriden aldıysanız görevli mahkeme tüketici mahkemesidir. Bunun haricinde, bu işle meslek olarak uğraşmayan bir kişiden aldıysanız görevli mahkeme asliye hukuk mahkemesidir.

Kilometresi Düşürülmüş Araç İçin Dava Açmak İstiyorum, Dava Masrafı Ne Kadar Olur?

Dava masrafları her yıl değişmekle beraber, 2020 yılı için toplam harç ve giderler 1000 TL civarıdır. Davayı kazanmanızın akabinde bu giderleri de davalıdan tahsil etme imkânınız vardır.

Kilometresi Düşürülmüş Araç İçin Dava Açmak İstiyorum, Ne Kadar Sürede Açmalıyım?

Türk Borçlar Kanunu’nun 231. Maddesine göre kilometresi düşürülmüş araç için dava açmak için satım sözleşmesinin üzerinden 2 yıl geçmemiş olması gerekmektedir. Davanın iki yıl içinde açılması gerekmekle birlikte; eğer satıcı, kilometre üzerinde kendisi oynama yapmış ve alıcıyı yanıltarak satım sözleşmesinin kurulmasına kendi ağır kusuruyla sebep olmuş ve onu zarara uğratmış ise, iki yıllık süreden yaralanamaz ve dava daha sonra açılmış olsa dahi satıcı, alıcının zararını tazmin etmekle yükümlü olur.

Kilometresi Düşürülmüş Aracı Bir Başkasına Sattım, Ne Yapmalıyım?

Eğer kilometresi düşürülmüş bir aracı bir başkasına sattıysanız bunu satın alacak kişiye muhakkak bildirmiş olmanız gerekmektedir. Bildirimi resmi ve yazılı şekilde yapmanız, ispat kolaylığı sağlayacaktır. Noter huzurunda yapılan satış sözleşmesine bu hususu şerh düşürüp karşı tarafı bilgilendirdiğinize dair karşı taraftan imza almanız önemlidir. Aksi takdirde, bu aracı satın alan kişi de daha sonra aynı gerekçeyle size karşı dava açabilir ve hakkınızda suç duyurusunda bulunabilir.

Emsal Yargıtay Kararları

T.C. YARGITAY 13. HUKUK DAİRESİ E. 2018/2513 K. 2020/3180 T. 11.3.2020

“Mahkemece alınan bilirkişi raporlarına göre davaya konu aracın kilometre sayacında oynama olduğu uyuşmazlık konusu değildir. Satışa konu araç hukuki ayıplıdır. Satıcı ayıpların varlığını bilmese bile onlardan sorumludur.”

T.C. YARGITAY 13. HUKUK DAİRESİ E. 2016/2353 K. 2018/6497 T. 1.6.2018

“Davacı, davalıdan satın aldığı aracın kaza sebebiyle pert olduğunu, bu durumun kendisinden gizlendiğini ve aracın ayıplı olduğunu iddia ederek eldeki davayı açmıştır. Davalı usulüne uygun yapılan tebliğe rağmen cevap vermeyerek davanın reddini savunmuştur.

Mahkemece ise, taraflar arasındaki karşılıklı gönderilen ihtarlardan araç bedelinin 26.750,00 TL olduğu, aracın noter satış senedinde kasko değerinin 35.800,00 TL olduğu, bu durumda davacının aracı piyasa değerinin 10.000,00 TL altında bir fiyatla satın aldığı ve bu durumun aracın pert olduğuna dair objektif bilinebilirlik teşkil ettiği,aksinin kabulünün hakkın kötüye kullanılmasını sayılacağı gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiştir.

Uyuşmazlık, aracın pert olduğunun davacı yanca bilinip bilinmediği hususundan kaynaklanmaktadır. Taraflar arasında düzenlenen noter satış sözleşmesinde aracın satış bedeli beyan edilmemiş, yalnızca kasko değeri belirtilmiştir. Mahkemece de,aracın gerçek piyasa değerinin noter satış senedinde yer alan kasko değeri olduğu kabul edilerek hüküm kurulmuştur. Ne var ki, araç satış senedinde yer alan kasko değerini gerçek piyasa satış bedeli olarak kabul etmek mümkün değildir.

Mahkemece yapılması gereken iş, alanında uzman bir bilirkişiden rapor alarak aracın ayıplı ve ayıpsız değerini belirlemekten ibarettir. O halde mahkemece, araç konusunda uzman bir bilirkişiden rapor alınarak aracın ayıplı ve ayıpsız değeri belirlenmek suretiyle objektif bilinebilirlik koşullarının oluşup oluşmadığı belirlenmeli,aksi takdirde aracın pert olduğunu bildirdiğini ispat yükünün davalı satıcıda olduğu gözetilerek hasıl olacak sonuca göre karar verilmesi gerekirken, aksi düşüncelerle yazılı şekilde hüküm tesisi usul ve yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirir.”

T.C. YARGITAY 13. HUKUK DAİRESİ E. 2016/15908 K. 2017/9366 T. 10.10.2017

“Davacı, davalıdan satın aldığı aracın motorunun rektefe edilmesiyle birlikte aracın kilometresiyle oynanmaktan kaynaklanan araç bedel kaybına dair zararı istemiş, Mahkemece; 01.12.2014 havale tarihli Makine Mühendisinin hazırladığı ikinci ek rapor doğrultusunda, aracın kilometresi ile oynanması sonucu 4.000,00 TL zarar oluşabileceği ve motorun revizyondan geçirilmesi gerektiği bu sebeple değiştirilmesi gereken parçalar ve işçilik bedelinin 19.410,00 TL olacağı yönündeki rapor doğrultusunda karar verdiği anlaşılmaktadır.

Davacı aracın ayıplı hali ile ayıpsız bedeli arasındaki farkı isteyebilir. Bu halde; mahkemece araç üzerinde bilirkişi incelemesi yaptırılarak, aracın ayıplı ve ayıpsız değeri belirlenmek suretiyle taraf, mahkeme ve Yargıtay denetimine elverişli rapor alınmalı ve sonucuna uygun bir karar verilmelidir. Mahkemece, yazılı şekilde karar verilmiş olması usul ve yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirir.”

Kilometresi Düşürülmüş Araç İçin Dava Açmak konusunu en ince ayrıntısına kadar inceledik. Ancak yine de aklınıza takılan bir soru olursa yorumlar kısmında sorabilir, tazminat hukuku avukatı olarak sizi temsil etmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

13 − three =

DANIŞMA HATTI

Kor Avukatlık ve Danışmanlık. Bu sitede bulunan bütün içerik, Türkiye Barolar Birliği’nin Meslek Kurallarına uygun şekilde tasarlanmış olup sadece bilgilendirme amaçlıdır.                             

Copyright © KorHukuk 2020