Ödemelerde Kripto Para Kullanılması Yasaklandı

Nisan 17, 2021by Cemre Bingöl0

Ödemelerde Kripto Para Kullanılması Yasaklandı

Ödemelerde Kripto Paraların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik , 16 Nisan 2021 tarihinde Cuma günü Resmi Gazete’de yayımlanarak 30 Nisan 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olup kripto paralarla ilgili yeni düzenlemeler öngörmüştür.

Ankara Avukat ofisimizin değerli Avukatlarından Av. İrem DOĞAN, Yönetmeliğin hukuki incelemesini kaleme almış olup bu yazımızda “Kripto Para Nedir, Kripto Para Yasal Mı, Kripto Para İle Ödeme Yasaklandı Mı, Ödeme Hizmeti Sağlayan Kuruluşlardan Kripto Para Hesabıma Para Transfer Edebilir Miyim, Kripto Para İle Yatırım Yapmak Vergiye Tabi Mi, Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik İle Neler Değişti” gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Giriş

Son zamanların güvenilirliği ve yasallığı en çok tartışılan, bilinirliğinin yanında piyasa değeri de artan kripto paraların günlük hayatımızın içinde de daha fazla yer almaya başladı. Kripto paraların artan kullanım alanları kişilere hızlı ve düşük maliyetli para transferi imkanı sağlarken bir yandan da bugüne kadar kripto paralarla ilgili karşılaşmadığımız hukuki sorunların ortaya çıkmasına sebep oldu.

Ülkemizde bugüne kadar kripto paraların kullanıma ilişkin bir mevzuat mevcut değilken 16 Nisan 2021 tarihi ile kripto para tanımı hukukumuzca tanınmış oldu.

16 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” ile ödemelerde kripto paraların kullanımı ve kripto paralara ilişkin alım satım işlemlerinin yapılmasını sağlayan kripto para cüzdanlarına para aktarımı yapılması konusunda kısıtlamalara gidilmiştir.

Kripto Para Nedir?

Kripto para aslında en basit tanımıyla dijital ve şifrelenmiş bir teknoloji ile üretilen sanal bir para çeşididir. Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik’te ilk kez tanımlanmıştır. İlgili yönetmelikte “kripto varlık, dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıklar” olarak tarif edilmiştir.

Kripto Para Yasal Mı?

Kripto paralar özellikle herhangi bir devlete ve merkez bankasına bağlı olmaması nedeniyle yasal olmadığı yanılgısına düşülen dijital paralardır. Ancak aslında kripto paraların yasal olmasını engelleyen herhangi bir kanun hükmü yoktur.

16 Nisan 2021 tarihinde yayımlanan Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik ile de kripto paralar tanımlanmış ve hukuk sistemimizce  tanınmış olmuştur.

Kripto Para İle Ödeme Yasaklandı Mı?

Bugüne kadar dünyanın çeşitli yerlerinde ve ülkemizde işletmeler kripto para ile ödemeye almaya başlamış bulunmaktaydı. Yemek firmaları, otomotiv şirketleri hatta küçük esnaf olarak nitelendirilen işletmeler bile tüketicilerden gelen talep karşısında kripto paralarla ödeme almaya başlamıştı.

Ancak Merkez Bankasından yapılan açıklamayla kripto paraların herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmadığına dikkat çekilmiş, ortaya çıkan hukuki uyuşmazlıklarda merkezi bir muhatabın bulunmadığı vurgulanmıştır. Ayrıca kripto para piyasalarının aşırı oynaklık göstermesi, kripto paraların anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, kripto para cüzdanlarının çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile telafisi güç zararlara meydan verilebileceğinden bahisle kripto paraların bir ödeme aracı olarak kullanılmasının yasaklandığı belirtilmiştir.

Dolayısıyla 30 Nisan 2021 tarihi itibariyle ülkemizde kripto paraların ödeme aracı doğrudan veya dolaylı olarak kullanılması yasaklanmıştır.

Ödeme Hizmeti Sağlayan Kuruluşlardan Kripto Para Hesabıma Para Transfer Edebilir Miyim ?

Bugün banka müşterilerinin yüksek havale/eft, hesap işletim ücretleri karşısında tercih ettiği ve kullanımı günümüzde oldukça artan dijital cüzdanlar mevzuatımızda birer ödeme hizmeti sağlayıcısı olarak tanımlanmaktadır.

16 Nisan 2021 tarihli “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” ile ödeme hizmeti sağlayıcılarından kripto para cüzdanlarına para aktarılması da 30 Nisan 2021 tarihinden itibaren yasaktır. Bu durumda kripto para sahipleri, kripto paralarını veyahut kripto paralarından elde ettikleri Türk Lirası, Dolar gibi maddi varlıklarını bu ödeme hizmeti sağlayıcıları üzerinden transfer edemeyeceklerdir. Bununla birlikte aynı zamanda kripto para cüzdanlarına kripto para satın almak için dijital ödeme hizmeti sağlayan platformlar üzerinden para akışı sağlayamayacaklardır.

Banka Hesabımdan Kripto Para Borsalarına Para Transferi Yapabilir Miyim?

16 Nisan 2021 tarihli Yönetmelik ile kripto para borsalarına Bankalar ve PTT aracılığıyla yapılan para transferlerine herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir. Yönetmeliğin yürürlüğe gireceği 30 Nisan 2021 tarihinden sonra da kripto para sahipleri kripto para hesaplarının bulunduğu kripto para borsalarına bankalar ve PTT aracılığı ile para transferi yapabilecek ve kripto para borsalarındaki paralarını da banka ve PTT hesaplarına aktarabilecekleridir.

Kripto Para İle Yatırım Yapmak Vergiye Tabi Mi?

16 Nisan 2021 tarihli Yönetmelikte kripto paralara yapılan yatırımlar sonucu elde edilen gelirin vergilendirilmesine ilişkin bir hüküm yok. Ancak kamuoyuna da sıkça yansıdığı üzere dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de yakın zamanda kripto paraların vergilendirilmesi yönünde hukuki düzenlemelerin yapılacağı bilinmektedir.

16 Nisan 2021 tarihli Yönetmelikte kripto paralara yapılan yatırımlar sonucu elde edilen gelirin vergilendirilmesine ilişkin bir hüküm yok. Ancak kamuoyuna da sıkça yansıdığı üzere dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de yakın zamanda kripto paraların vergilendirilmesi yönünde hukuki düzenlemelerin yapılacağı bilinmektedir.

Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik İle Neler Değişti?

Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik ile netice olarak 16 Nisan 2021 tarihli Yönetmelik ile ülkemiz mevzuatında kripto paraların varlığı yasal olarak tanınmış oldu.

Kripto paraların çok hızlı değer kaybı ve yükselişi göstermesi Merkez Bankasında mağduriyetler yaşanabileceği endişesi yarattığından ülkemizde kripto paraların birer ödeme aracı olarak kullanılması yasaklandı.

Kripto para borsaları ile ödeme hizmeti sağlayan kuruluşlar arasında para transferi yasaklandı.

Bankalar ve PTT aracılığıyla kripto para borsalarına para transferinde herhangi bir kısıtlamaya gidilmedi.

Bu yazımızda Kripto paralara ilişkin ülkemizdeki ilk düzenleme olan Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik’i ayrıntılarıyla inceledik ve “Kripto Para Nedir, Kripto Para Yasal Mı, Kripto Para İle Ödeme Yasaklandı Mı, Ödeme Hizmeti Sağlayan Kuruluşlardan Kripto Para Hesabıma Para Transfer Edebilir Miyim, Kripto Para İle Yatırım Yapmak Vergiye Tabi Mi, Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik İle Neler Değişti” sorularının cevaplarını da detaylı şekilde ele aldık.

Daha fazla bilgi almak için iletişim formu aracılığı ile Ankara avukat ofisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Av. İrem DOĞAN

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three × 1 =

DANIŞMA HATTI

Kor Avukatlık ve Danışmanlık. Bu sitede bulunan bütün içerik, Türkiye Barolar Birliği’nin Meslek Kurallarına uygun şekilde tasarlanmış olup sadece bilgilendirme amaçlıdır.                             

Copyright © KorHukuk 2020