Ölen Kişinin Bankada Dövizi Bulunması Halinde Mirasçıya Yapılacak Ödeme

Kasım 22, 2020by Cemre Bingöl0

Ölen kişinin bankada dövizi bulunması halinde mirasçıya yapılacak ödemenin hangi kur üzerinden yapılacağı, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Özellikle, döviz kurunda son zamanlarda yaşanan artış ve azalışlardan dolayı, kişinin ölüm tarihi ile mirasçının bankadan talepte bulunduğu tarih arasında makas açılmakta ve hangi tarihteki kurun esas alınacağı da kafa karışıklıklarına yol açmaktadır.

Örneğin, 03 Kasım 2020 tarihinde 1 dolar 8,40 Türk Lirası olmuş; Euro ise 9,84 TL olmuştur. 7 Kasım’da dolar 8,52 iken Euro 10,14 Türk Lirası olmuştur. Bundan 13 gün sonra, yani 20 Kasım’da ise dolar 7,59, Euro da 9,01 TL olmuştur.

Pekiyi, 7 Kasım’da vefat eden birinin bankada bulunan döviz hesabını almak için yasal mirasçıları tarafından 20 Kasım’da başvuru yapılması halinde, hangi kur uygulanacaktır?

Hesapta 10.000 dolar bulunduğunu farz edersek; 10.000 doların ölüm tarihindeki karşılığı 85.200 TL iken; başvuru tarihindeki karşılığı ise 75.900 TL olacaktır. İki tarih arasında, yalnızca 13 günlük bir sürede, döviz kurundaki değişim nedeniyle 9.300 Liralık fark doğmaktadır.

Açıkça anlaşılacağı gibi, hesapta bulunan miktar ne kadar fazlaysa, ilgili kişilerin bundan doğan kazancı yahut kaybı da o denli fazla olacaktır.

Ölen kişinin bankada dövizi bulunması halinde mirasçıya yapılacak ödeme, kural olarak ölüm tarihindeki kur üzerinden yapılmalıdır.

Bankanın bunu yapmayı kabul etmemesi ve güncel kuru uygulayarak ödeme yapmak istemesi halinde buna itiraz hakkınız bulunmaktadır. Böyle bir durumda, Ankara Avukat ofisimize ulaşarak gerekli yasal işlemlerin başlatılması için tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + 8 =

DANIŞMA HATTI

Kor Avukatlık ve Danışmanlık. Bu sitede bulunan bütün içerik, Türkiye Barolar Birliği’nin Meslek Kurallarına uygun şekilde tasarlanmış olup sadece bilgilendirme amaçlıdır.                             

Copyright © KorHukuk 2020