Vergi Hukuku

Vergi Hukuku Avukatı

Vergi hukuku, Türkiye’de en çok uyuşmazlık yaşanan alanlardan bir tanesi olmasına rağmen, birçok avukatın kendisine uzmanlık alanı olarak seçmediği ve hatta genellikle uyuşmazlık çözümünde serbest muhasebeci ve yeminli mali müşavirlerin etkin rol oynadığı bir alandır.

Vergi hukuku avukatı olarak oldukça karmaşık olan vergi mevzuatının inceliklerine vakıf olmak gerekmektedir.

Ofisimiz, idari dava birimlerinde alanında uzman vergi avukatı kadrosuyla çalışmaktadır ve bu bağlamda vergi hukukundan doğan uyuşmazlıklarda Ankara’nın önde gelen avukatlık bürolarından birisi olmuştur.

Vergi Hukuku Kapsamı

Vergi Avukatı Hizmetlerimiz

Vergi avukatı olarak, vergi ve ceza ihbarnamelerinin iptali, ödeme emrinin iptali, hatalı vergilendirmelerin düzeltilmesi, takdir komisyonu kararlarına karşı açılan davalar, hata düzeltme (şikayet yolu ile) isteminin reddi üzerine açılan davalar, uzlaşma başvurusunun reddi ya da uzlaşmanın vaki olmaması üzerine açılan davalar ve vergi hukuku ile ilgili diğer tüm uyuşmazlıkların yasal takibi yapılmaktadır.

Vergi uyuşmazlıklarının dava açılmaksızın idari çözüm yollarına başvurularak veya dava ikamesi suretiyle yargısal yollara başvurarak çözümü mümkündür.

İdari çözüm yollarına başvuru, vergi mükellefi yönünden maddi anlamda birçok avantaj sağlayabilmektedir. Mükellefler, çoğu zaman bu idari çözüm yollarına başvurma hakları bulunduğu halde, yasal haklarından haberdar olmadıklarından büyük maddi kayıplara uğrayabilmekte ve çoğu zaman ayrıca cezai yaptırımlarla karşılaşabilmektedir

Vergi uyuşmazlıklarında idari çözüm yolları pişmanlık, uzlaşma, hata düzeltme, cezalarda indirim ve peşin fiyat anlaşmaları olarak sıralanabilir.Vergi mükellefleri, tahakkuk etmiş verginin, tebliğ edilen vergi cezalarının veya gönderilen ödeme emrinin hukuka aykırı olduğunu düşünüyorlarsa, bu idari çözüm yollarına başvurabilecekleri gibi, dava açma yoluna da gidebilirler.

Vergi Hukuku

Vergi Hukukunda Yargı Yolu

Vergi hukukunda yargısal çözüm yolu, yetkili vergi mahkemesinde dava açmaktan ibarettir. Vergi hukukunda birçok farklı dava türü bulunmaktadır. Alanında uzman bir vergi avukatı ile çalışılması, mükellefler bakımından maddi ve manevi kayıplara uğranmaması açısından oldukça önemlidir.Zira, idari yargı oldukça teknik ve usul kurallarının önem kazandığı bir alandır.

İdari yargının alt dalı olarak nitelendirebileceğimiz vergi yargılamalarında, mükelleflerin en çok dikkat etmesi gereken konu, başvuru sürelerine uymak ve gelen tebligatlarda yahut tahakkuklarda hukuka aykırılık olduğunu düşünüyorlarsa derhal harekete geçmektir.

İletişim

MERKEZ OFİS
Armada İş Merkezi Kat: 12 No:18 Yenimahalle/Ankara
ÇALIŞMA SAATLERİ
Pzt-Cum: 9:00 – 18:30
Cts: 9:00-16:00

DANIŞMA HATTI

Kor Avukatlık ve Danışmanlık. Bu sitede bulunan bütün içerik, Türkiye Barolar Birliği’nin Meslek Kurallarına uygun şekilde tasarlanmış olup sadece bilgilendirme amaçlıdır.                             

Copyright © KorHukuk 2020